دعاوی خانواده
موضوعات داغ

قانون جدید طلاق توافقی

قانون جدید طلاق توافقی، چگونگی طلاق توافقی بدون شرکت در جلسات مشاوره خانواده

 جدیدترین قانون طلاق توافقی در دادگاه خانواده چیست؟

قانون طلاق توافقی در مورخ 01.09.1397 طبق بخشنامه قوه قضاییه دچار تغییر و تحول گردید. طبق جدیدترین قانون طلاق توافقی، روند طلاق توافقی و مراحل طلاق توافقی سخت تر شده است. همچنین  به علت الزامی شدن جلسات مشاوره خانواده جهت اخذ گواهی عدم انصراف از طلاق، مدت زمان طلاق توافقی نیز طولانی تر گردیده است. اما با این حال هنوز هم سریع ترین و راحت ترین نوع طلاق می باشد.

در این نوع طلاق در وهله اول وکیل طلاق مبادرت به تنظیم صورتجلسه طلاق توافقی در رابطه با امور مالی و غیر مالی می نماید. زوجین در این صورتجلسه درباره مطالبه مهریه، نفقه، اجرت المثل ایام زندگی مشترک و حضانت فرزندان مشترک توافق می کنند. به دلیل توافقات حاصله در این نوع طلاق شاهد جدایی مسالمت آمیز زوجین از یکدیگر هستیم. جهت پایین آوردن هزینه طلاق توافقی و مدت زمان طلاق توافقی، توصیه می شود از خدمات وکیل طلاق توافقی تهران بهره مند شوید.

سایت وکیل معروف
سایت وکیل معروف

جهت مشاوره طلاق رایگان با وکیل پایه یک دادگستری با شماره وکیل طلاق 09125370071 تماس بگیرید.

 

گواهی عدم انصراف از طلاق توسط چه مرجعی صادر می شود؟

طبق بخشنامه جدید قوه قضاییه از سال 1397 یکی از مدارک طلاق توافقی جهت ثبت دادخواست طلاق توافقی، گواهی انصراف از طلاق است. در واقع دفاتر خدمات قضایی بدون اخذ این سند، دادخواست طلاق توافقی را ثبت نمی کنند. از همین روی اخذ این مدرک بسیار مهم است. زوجین برای گرفتن این گواهی باید در جلسات مشاوره خانواده شرکت نمایند. در صورتی که مشاورین مرکز غربال گری تشخیص بدهند که ادامه زندگی مشترک به صلاح زوحین نیست، مبادرت به صدور گواهی می نماید.

گرفتن گواهی عدم انصراف از طلاق بدون شرکت در جلسات مشاوره خانواده

معمولا زوجین به دلیل مشغله کاری و یا عدم همکاری یکی از طرفین، خواهان انجام طلاق توافقی بدون شرکت در جلسات اجباری مشاوره هستند. این افراد می توانند با اعطای وکالت به وکلای سایت وکیل معروف، کلیه امور مربوط به طلاق توافقی را به وکیل طلاق توافقی تهران بسپارند. با اعطای وکالت زوجین به دو وکیل پایه یک دادگستری، کلیه تشریفات طلاق توافقی از ابتدا تا انتها به وکیل سپرده می شود. با این وکالت، هیچکدام از زوجین درهیچ یک از جلسات مشاوره خانواده و یا هیچ یک از جلسات دادگاه خانواده شرکت نمی کنند. وکیل خانواده تهران از صفر تا صد طلاق توافقی را به وکالت از موکلین انجام می دهند. در این صورت حتی نیازی به حضور زوجین در دفترخانه طلاق نیز نمی باشد. وکیل پایه یک دادگستری رای طلاق را در دفترخانه رسمی طلاق ثبت می نماید و دفاتر طلاق را از طرف موکل امضا می نماید.

 

سایت وکیل معروف مرجع معرفی بهترین وکیل تهران
سایت وکیل معروف مرجع معرفی بهترین وکیل تهران

جهت مشاوره حقوقی طلاق توافقی با وکیل طلاق ایرانیان مقیم خارج از کشور با شماره 09125370071 تماس حاصل فرمایید.

 

سامانه نوبت دهی جلسات مشاوره خانواده ( سامانه تصمیم) چیست؟

شاید برای شما هم سوال باشد که گرفتن گواهی عدم انصراف از طلاق توافقی چگونه است؟ در پاسخ باید گفت ابتدا باید زوجین در سامانه تصمیم قوه قضاییه به نشانی اینترنتی www.zaman.behzisti.net ثبت نام می نمایند. سپس یکی از مراکز مشاوره و یا مراکز غربال گری بهزیستی نزدیک به محل سکونت خود را انتخاب می نمایند. بعد از شرکت در چندین جلسه مشاوره خانواده، گواهی مورد نیاز جهت ثبت دادخواست طلاق صادر می شود. این درخواست در طلاق از طرف مرد و طلاق از طرف زن ممکن است. همچنین این قاعده زمانی که زن از شوهر وکالت در طلاق دارد نیز جاری است.

مراحل اخذ گواهی عدم انصراف از طلاق:

ثبت نام در سامانه تصمیم

اخذ وقت اینترنتی در سامانه تصمیم قوه قضاییه

مراجعه زوجین به همراه هم به مراکز مشاوره و مراقبت از کیان از خانواده

ارسال و ارجاع پرونده مشاوره به پزشک و مشاور منتخب

اعلام نظر مشاور ظرف یک ماه

ارسال فرم مشاوره و نظرسنجی به مراکز مراقبت از بنیان خانواده

بایگانی کردن پرونده در صورت سازش زوجین و صدور گواهی انصراف از طلاق

صدور گواهی عدم انصراف از طلاق در صورت صلاحدید مرکز به طلاق

ارسال گواهی به دفاتر خدمات قضایی قوه قضاییه

” شما میتوانید در سایت تصمیم نزدیک ترین مراکز مشاوره به محل سکونت خود را مشاهده و انتخاب نمایید.”

” کلیه تشریفات سامانه تصمیم از ابتدا تا انتها اعم از نوبت گیری و جواب دهی به صورت اینترنتی و غیر حضوری است.”

” طبق بخشنامه جدید دادگستری این سامانه فقط در شهر های تهران، شمیرانات و شهر ری فعال و الزامی است. لذا شهر های دیگر شامل قانون جدید طلاق توافقی نیستند.”

” توصیه می گردد جهت عدم شرکت در جلسات مشاوره اجباری خانواده، انجام امور طلاق خود را از ابتدا به وکیل طلاق توافقی اعطا نمایید.”

 

زوجین در چند جلسه مشاوره اجباری خانواده باید شرکت کنند؟

طبق قانون جدید، زن و شوهر می بایست همزمان در چهار جلسه اجباری مشاوره در یک ماه شرکت کنند تا گواهی عدم انصراف از طلاق صادر شود. در غیر این صورت در صورتی که یکی از زوحین حاضر نشود، گواهی صادر نمی شود. یه همین روی زن و شوهر هایی که به دلیل مشعله کاری نمی توانند در این جلسات شرکت کنند باید به وکیل متخصص در طلاق توافقی وکالت دهند. با اعظای وکالت، وکیل پایه یک دادگستری از طرف ایشان در جلسات شرکت می نماید.

 

مدت اعتبار گواهی انصراف از طلاق

گواهی های صادره از مراکز مشاوره خانواده و مراکز غربال گری جهت طرح دادخواست طلاق توافقی یک ماه اعتبار دارد.

 

هزینه گواهی عدم انصراف از طلاق توافقی

زوجین طبق قانون جدید باید به ازای هرجلسه مشاوره خانوادگی مبلغ تقریبی 250 هزار تومان حق ویزیت مشاوره پرداخت نمایند. همچنین باید بدانید گواهی عدم انصراف از طلاق با گواهی عدم بارداری در طلاق توافقی فرق دارد.

 

هزینه طلاق توافقی در سال 1403 چقدر است؟

باید بدانید که هزینه طلاق توافقی با وکیل و هزینه طلاق توافقی بدون وکیل با یکدیگر متفاوت است. هزینه طلاق توافقی شامل هزینه دادرسی، حق الثبت دفترخانه طلاق است. مبلغ دادرسی مبلغی است که توسط قوه قضاییه زمان طرح دادخواست دریافت میکند، حق ویزیت 4 جلسه مشاوره خانواده که اجباری است. مبلغ دفتر خدمات قضایی جهت طرح دعوا در محاکم دادگاه خانواده نیز یکی از آن ها است. در آخر حق الثبت دفتر رسمی طلاق جهت ثبت طلاق و صدور طلاق نامه می باشد. این هزینه توسط سردفتر رسمی طلاق از زوجین دریافت می شود. اگر زوجین به وکیل متخصص طلاق توافقی وکالت دهند حق الوکاله وکیل طلاق توافقی نیز به مبالغ فوق اضافه می گردد.

جدول هزینه طلاق توافقی طبق قانون جدید:

هزینه دادرسی دعوا: مبلغ تقریبی 500 هزار تومان.

 مبلغ چهار جلسه مشاوره خانواده: مبلغ تقریبی 1 میلیون تومان که در صورت اعطای وکالت به وکیل محاسبه نمی شود.

حق الثبت دفترخانه رسمی طلاق: 5 میلیون تومان

حق الوکاله طلاق توافقی: به ازای هر وکیل مبلغ 7 میلیون تومان

 

سایت وکیل معروف مرجع معرفی بهترین وکیل تهران
سایت وکیل معروف مرجع معرفی بهترین وکیل تهران

برای مشاوره طلاق با شماره وکیل خانواده 09125370071 تماس حاصل فرمایید.

 

صورتجلسه طلاق توافقی چگونه توسط وکیل تنظیم می شود؟

زوجین در صورت توافق بر سر موضوعات مالی و غیر مالی باید توافقات خود را به صورت مکتوب و لازم الاجرا در بیاورند. در واقع سنگ بنای طلاق توافقی، تهیه وتنظیم توافق نامه زوجین در خصوص موضوعات مختلف می باشد. وکیل پایه یک دادگستری به عنوان شخص بی طرف و متخصص می تواند توافقات طرفین را به صورت مکتوب و حقوقی در بیاورد. در واقع وکیل به عنوان واسطه و شخص ثالث طرفین را ملزم به انجام توافقات می نماید. لازم به ذکر است صورت جلسه طلاق توافقی تنظیمی توسط وکیل دارای اعتبار خاصی در دادگاه خانواده است.

در عمل زوجه در قبال انجام طلاق توافقی، کل و یا بخشی از مهریه و حق و حقوق خود را به زوج بذل می نماید. و در مقابل زوج با قبول بذل به طلاق توافقی رضایت می دهد. در توافق نامه طلاق، زوجین بر سر مسائل مالی مانند مهریه، نفقه، اجرت المثل ایام زندگی مشترک توافق می نمایند. استرداد جهیزیه و موضوعات غیر مالی مانند ملاقات و حضانت فرزندان مشترک نیز از دیگر مسائل است. لذا توافقنامه طلاق توافقی که توسط وکیل تنظیم گردد از مدارک طلاق توافقی است.

سایت وکیل معروف
سایت وکیل معروف

جهت مشاوره رایگان طلاق با شماره 09125370071 تماس حاصل فرمایید.

 

آیا با طلاق توافقی مهریه به زن تعلق می گیرد؟

به استناد قانون حمایت از خانواده، بعد از جاری شدن صیغه عقد، زوجه مالک مهریه می شود. در واقع با عقد، مهریه به صورت دینی بر ذمه مرد باقی خواهد ماند. سوال مهم این است که آیا مهریه در طلاق توافقی به زوجه تعلق می گیرد یا خیر؟

در جواب باید گفت که مطالبه مهریه از سوی زوجه هیچ تعارضی با صدور رای طلاق ندارد. در هر حال مهریه به زن تعلق میگیرد مگر اینکه زن با اراده خود کل یا بخشی از مهریه را به مرد بذل نماید. از این روی در صورت طلاق زن توسط مرد، باید حقوق مالی زوجه مانند مهریه پرداخت شود. برای مطالبه مهریه می توانید از خدمات حقوقی وکیل مهریه بهره مند شوید.

 

بخشش کل و یا بخشی از مهریه در طلاق توافقی

طبق قانون جدید و قانون حمایت از خانواده، حق طلاق با زوج می باشد. زوج می تواند هر زمان که بخواهد زن خود را طلاق دهد. طبق قانون زن نیز می تواند دادخواست طلاق به طرفیت مرد مطح نماید. اما به این دلیل که طبق قانون حق طلاق با مرد است، زوجه فقط میتواند با اثبات شروط 12 گانه عقدنامه در طلاق توافقی، رای طلاق بگیرد. طلاق از طرف زوجه در بعضی موارد محال و یا بسیارسخت و طاقت فرسا است. لذا زن هایی که قصد متراکه دارند جهت رضایت زوج به طلاق، کل یا بخشی از مهریه خود را ابرا می کنند. زوج هم در ازای این بخشش، به انجام طلاق توافقی رضایت می دهد.

 

طلاق توافقی بدون وکیل چقدر زمان می برد؟

اولین پرسشی که بعد از تصویب قانون جدید طلاق، مطرح میگردد این است که مدت زمان طلاق توافقی چقدر است؟ در پاسخ باید گفت با تصویب قانون جدید پروسه طلاق توافقی نسبت به قبل طولانی تر شده است. مدت زمان شرکت در جلسات مشاوره اجباری خانواده به مدت یک ماه است. ارجاع پرونده به شعب دادگاه خانواده جهت تشکیل جلسه رسیدگی نیز یک ماه زمان می برد. زمان تقریبی صدور رای طلاق از سوی قضات خانواده نیز یک هفته است. لذا مدت زمان طلاق توافقی بدون وکیل تقریبا سه ماه طول خواهد کشید.

 

مدت زمان طلاق توافقی با وکیل چقدر است؟

مسلما اعطای وکالت به بهترین وکیل طلاق توافقی تهران می تواند پروسه زمانی طلاق توافقی را بسیار پایین بیاورد. وکیل خانواده با دانش حقوقی و تجربه خود، در سریع ترین زمان ممکن رای طلاق را اخذ می نماید. در صورت اعطای وکالت به وکیل خبره طلاق دیگر نیازی به شرکت در جلسات مشاوره اجباری ندارید. همچنین دیگر نیازی به شرکت در جلسات داوری و یا جلساه رسدگی دادگاه نیست. وکلای وکیل معروف با تجربه ده ها پرونده موفق قادر هستند رای طلاق فوری را در 7 الی 30 روز کاری اخذ نمایند. این در حالی است که موکلین حتی در یک جلسه مشاوره، داوری و یا دادگاه حاضر نمی شوند. در واقع وکیل کلیه مراحل طلاق توافقی را به تنهایی انجام می دهد.

سایت وکیل معروف
سایت وکیل معروف

برای مشاوره حقوقی طلاق با شماره 09125370071 تماس حاصل فرمایید.

 

گواهی عدم بارداری در طلاق توافقی:

طبق ماده 31 قانون حمایت از خانواده، یکی از مدارک طلاق توافقی، گواهی عدم بارداری است. در صورت فقدان این گواهی سردفتر طلاق مجاز به ثبت طلاق در دفتر طلاق و صدور طلاق نامه نیست. لذا زوجه باید در یکی از آزمایشگاه های مورد تایید قوه قضاییه مبادرت به انجام تست بارداری نماید.

 

گواهی سلامت بکارت در طلاق توافقی چگونه صادر می شود؟

طبق قانون زمانی که زوجه دوشیزه است و زوجین رابطه زناشویی نداشته اند زوجه میتواند گواهی سلامت بکارت بگیرد. زوجین می توانند پس از طلاق، با اخذ گواهی مذکور از مرجع قضایی و پزشک قانونی، تقاضای صدور شناسنامه جدید و حذف نام همسر سابق را از ثبت احوال نمایند. از این روی اکثر بانوان بعد از طلاق به دنبال حذف نام همسر سابق از شناسنامه خود می باشند. زوجین در صورت اخذ این گواهی می توانند ازدواج و طلاق قبلی خود را در آینده مخفی کنند.

جهت مشاوره حقوقی رایگان با شماره 09125370071 تماس حاصل فرمایید.

 

جمع بندی:

با تصویب بخشنامه جدید قوه قضاییه روند طلاق توافقی بسیار سخت و زمان بر شده است. لذا به زوجین توصیه می شود از ابتدای امر کلیه تشریفات طلاق را به وکیل طلاق توافقی تهران بسپارند. وکیل خانواده قادر است با روابط بالای خود در سریع ترین زمان ممکن طلاق را ثبت کند. وکیل طلاق تهران بدون  اینکه زوجین در هیچ کدام از مراحل طلاق توافقی شرکت کنند رای طلاق را اخذ می نماید.

سایت وکیل معروف مرجع معرفی بهترین وکیل تهران
سایت وکیل معروف مرجع معرفی بهترین وکیل تهران

برای مشاوره حقوقی رایگان طلاق با شماره 09125370071 تماس حاصل فرمایید.

 

امتیاز کاربران: 4.25 ( 1 رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا